Bildirimde bulunmadan önce arama yaparak benzer bir bildirimin bulunmadığından emin olunuz.
Benzer bildirimlerin ilk bırakılacak sonra eklenenler silinecektir.

Re: Hybanda ile oyuna gelecek 50 kişi

Caffeine yazdı:
26 Nis 2017 01:11
hocam söylediklerine harfiyen katılmaktayım. kendi önerimde de bahsettiğim gibi craft sistemi olmazsa olmazdır bir mmorpg online oyun için. yakın zamanda oyuna başladım ve yaklaşık 1 hafta sonra bıraktım. çünkü olay kısır döngüleşti artık. balık tutmakla, odun kesmekle, ot ayıklamakla olmuyor hocam olmuyor. arada bir sandık çıkıyor dediğin gibi ondanda çöp çıkıyor. insan ister istemez geriliyor, sıkılıyor, bunalıyor. zaten oyunda oyuncu yok. pve aktiviteleri yapılsın bari. o da yok. aktivitelerden kasıt yani tekrarlanabilen yan görevler. her görevin sonunda npcler 4 adet sandık sunup birini seçmemizi isteyebilirler. içinden çıkanlar ise can, kudret (pembe bar olarak düşünelim), 15-20 saniye statlara +5, +10 gibi puanlar ekleyebilen iksirler falan çıksın. en azından pve de işimize yarar bu iksirler. labirent geliştirilip checkpoint noktaları oluşturulsun. checkpoint noktalarından başlamak içinde yine bahsettiğim "sandıktan checkpoint aktifleme taşı" gibi itemler çıksın. oyun içerisinde oyuncuların toplanacağı, sohbet edebilecekleri bir mekan olan "taverna" gibi bir yer olmalı. yine oyun içerisinde oyuncuların envanterlerindeki ürünleri satışa çıkarmak için "pazar alanı"nda tezgah açabilmeleri sağlanmalıdır. ve daha bir sürü özeliiğin oyuna eklenmesinden yanayım şahsen. yoksa bu oyunun oynanabilme oranı oldukça düşükte kalacak.
Yazında bahsettiğin oyuncuların buluşabileceği taverna tarzı bir mekan için konu açacaktım aslında :D Hybanda'yı bekliyordum açmak için ama madem bahsettin bu konunun altına ekleyeyim aklımdakini tabi bunu bir temel eksik olarak görmüyorum ama yapılırsa hoş olur.
-Oyuna girdiğimizde yazı tabanlı bir lobiden başlamak yerine, minik bir köy tarzı bir yerden başlamamız göze daha güzel gözükür. Mesela mezat pazarına bakan bir npc olur biz gideriz onunla konuşarak pazara eşya koyarız veya pazarı gezmek istersen o npcden yaparız. Milet ormanı girişi, cimnazyum girişi, hybanda girişi bu köy üzerinden sağlanabilir yani bu köy bizim lobimiz olur. Daha canlı ve gerçekçi bir hava vermek için köy halkı eklenebilir arada yan görevler alabiliriz onlardan. Tabi köy yani lobi, belli bir oyuncu sayısına ulaştığında 2.lobi açılmalı milet ormanında olduğu gibi.
Şuanki yazı tabanlı lobiye kullanışlı diyen arkadaşlar olabilir ama ben pek sevmiyorum ve beni rahatsız ediyor. Diğer oyuncuları görebileceğimiz bir lobi daha güzel olur bence. Belki 1,5-2 yıla gelir böyle bir sistem kim bilir :D
Bunun dışında dediğin gibi günlük görevler ve crafting eklenirse güzel olur. Labirente de bir değişiklik gelmeli.

bunlar aklıma The Witcher 3'ten geldi :D zaten aklımda böyle bir oyun sistemi vardı ama Geralt amca aklıma gelince ilham gelmiş oldu :D bunları yapmak çok zor bir şey olmasa diye düşünüyorum şahsım adına. oyun döngüsü çok kıt. bir yerden sonra kendimi antik köle gibi hissetmeye başladım ne yalan söyleyim. :D
Resim

tmertpal yazdı:
26 Nis 2017 14:02
Caffeine yazdı:
26 Nis 2017 01:11
hocam söylediklerine harfiyen katılmaktayım. kendi önerimde de bahsettiğim gibi craft sistemi olmazsa olmazdır bir mmorpg online oyun için. yakın zamanda oyuna başladım ve yaklaşık 1 hafta sonra bıraktım. çünkü olay kısır döngüleşti artık. balık tutmakla, odun kesmekle, ot ayıklamakla olmuyor hocam olmuyor. arada bir sandık çıkıyor dediğin gibi ondanda çöp çıkıyor. insan ister istemez geriliyor, sıkılıyor, bunalıyor. zaten oyunda oyuncu yok. pve aktiviteleri yapılsın bari. o da yok. aktivitelerden kasıt yani tekrarlanabilen yan görevler. her görevin sonunda npcler 4 adet sandık sunup birini seçmemizi isteyebilirler. içinden çıkanlar ise can, kudret (pembe bar olarak düşünelim), 15-20 saniye statlara +5, +10 gibi puanlar ekleyebilen iksirler falan çıksın. en azından pve de işimize yarar bu iksirler. labirent geliştirilip checkpoint noktaları oluşturulsun. checkpoint noktalarından başlamak içinde yine bahsettiğim "sandıktan checkpoint aktifleme taşı" gibi itemler çıksın. oyun içerisinde oyuncuların toplanacağı, sohbet edebilecekleri bir mekan olan "taverna" gibi bir yer olmalı. yine oyun içerisinde oyuncuların envanterlerindeki ürünleri satışa çıkarmak için "pazar alanı"nda tezgah açabilmeleri sağlanmalıdır. ve daha bir sürü özeliiğin oyuna eklenmesinden yanayım şahsen. yoksa bu oyunun oynanabilme oranı oldukça düşükte kalacak.
Yazında bahsettiğin oyuncuların buluşabileceği taverna tarzı bir mekan için konu açacaktım aslında :D Hybanda'yı bekliyordum açmak için ama madem bahsettin bu konunun altına ekleyeyim aklımdakini tabi bunu bir temel eksik olarak görmüyorum ama yapılırsa hoş olur.
-Oyuna girdiğimizde yazı tabanlı bir lobiden başlamak yerine, minik bir köy tarzı bir yerden başlamamız göze daha güzel gözükür. Mesela mezat pazarına bakan bir npc olur biz gideriz onunla konuşarak pazara eşya koyarız veya pazarı gezmek istersen o npcden yaparız. Milet ormanı girişi, cimnazyum girişi, hybanda girişi bu köy üzerinden sağlanabilir yani bu köy bizim lobimiz olur. Daha canlı ve gerçekçi bir hava vermek için köy halkı eklenebilir arada yan görevler alabiliriz onlardan. Tabi köy yani lobi, belli bir oyuncu sayısına ulaştığında 2.lobi açılmalı milet ormanında olduğu gibi.
Şuanki yazı tabanlı lobiye kullanışlı diyen arkadaşlar olabilir ama ben pek sevmiyorum ve beni rahatsız ediyor. Diğer oyuncuları görebileceğimiz bir lobi daha güzel olur bence. Belki 1,5-2 yıla gelir böyle bir sistem kim bilir :D
Bunun dışında dediğin gibi günlük görevler ve crafting eklenirse güzel olur. Labirente de bir değişiklik gelmeli.

Bahsettiğin gibi bir lobi sistemi bence de oyuna renk katar. Lobi sisteminin kesinlikle geliştirilmesini/farklılaştırılmasını düşünenlerdenim bende. Klasik yazı tabanlı lobi sistemi bana da pek çekici gelmiyor açıkçası. Bahsettiğin gibi bir harita ve o harita içinde bulunan NPC'ler yardımı ile başka haritalara ışınlanabilme yapılabilir. Envanterimizi ve Mezat Pazarını yine bu NPC'ler yardımı ile kontrol edebiliriz.
Her gördüğünü gerçek sanma, her duyduğuna inanma!

En başta Kilic ustasinin can oranini dusurmeleri lazim yada yetenek islevlerini degistirmeleri gerekli

Lobi fikri guzel lobiye islevsellik goze guzel bi tema lazim giren oyuncu Vaay be bizimkiler yapmak istese yapiyo demekki demeli

Onun disinda oyunda olmayan modlarin geri gelmesi lazim bana en eglenceli gelen 5 v 5 muhru kacirin acilen gelmesi lazim

Yani kisacasi cok sey lazim
Oyun içi nickler
Aschiless [KORUYUCU]
Urania [Tasarımcı]
Aschileus [Kılıç Ustası]

Hele gelin hele sabırsız yurdum insanı :)

Bakın falanca ünlü giyim markası şu tarihte şu tasarımcılarla defile yapacağım desin. Zengin broşürler, iddialı reklamlar, vip davetiyeler, sosyal medyada gövde gösterileri derken bir dünya P&R çalışması dönsün fakat defile yapılamasın, ne olur? Ön manşetten girer magazin, acele baskıyla. Bu ne demek? İtibar, güven ve kitle kaybı demek.

Bunu oyun sektörüne uyarlayalım,

Varsayalım ki x oyun şirketiyiz, abc eklentisi üstünde çalışıyoruz. Sen risk alıp bunu önümüz ay çıkacağım, vay efendim gg/aa/yy tarihinde dağıtacağım alınız şunlar da içerikten görselidir videosudur diyerek gün aşırı paylaşımı basar üstüne o vade dolduğunda ortaya bir ürün çıkartamazsan bizzat kendi yarattığın beklentiye cevap verememiş olur mimlenirsin.

Hayatta böyle sıkıcı ihtimaller daima var ve 30-40 yaşında geliştirici adamlar o yolu çoktan tecrübe etmişlerdir. Sırf Sobee değil pek çok kurumsal yapı benzer yollar izler, duyuruları ve yoğun paylaşımları daha ziyade ortalık netleşip içerik hazır olmaya yakınlaştığında yaparlar. Stratejileri iyisiyle kötüsüyle başka bir mevzu fakat güncelleme gelmediğinde o insanlara saldırmak, lafla taciz etmek nedir abi? Nerede medeniyet, ahlak hani, hem nerede bu yahninin soğanı? :) Adamlar güncellemelerin turşusunu kurup çarşamba pazarında satacak değiller hazır olunca yayınlarlar. Gecikme mi var, ulu orta açıklamayı uygun görmedikleri türlü aksaklıklar beklenmedik engeller çıkmıştır bu sürede alternatiflere yönelip o hallolduğunda döneriz oyuna.

Bizim milletin playerliği "fazla konuşma ver oradan güncellemeyi oyuna yardıralım" kafasından ibaret. Henüz küçük olanları geçtim fakat yaşı kemale ermiş vatandaşlar da gelip burada aynı goygoyu çeviriyorlar güncelleme nerde kaldıııııı yönetim istifaaaaaaaaa diye kendini parçalıyor adam. Arkada ne olur ne biter bunun bütçesiydi kodlaması yazılımıydı falan fıstık iplemiyor kimse, evet zorunda değiller fakat bir parça nezaket kimseyi öldürmez.

Neyse çok yazdım, haydin.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir